Vaikas nori valgyti pats. Ar leisti?

Ateina laikas, kai vaikas pradeda norėti valgyti pats. Tuomet tėvams neretai kyla klausimas, kaip elgtis – leisti bandyti valgyti pačiam, ar maitinti. Specialistai tvirtina vienbalsiai – leisti vaikui pasidarbuoti šaukštu ar pirštais – būtina.

Nors reikia apsišarvoti kantrybe, nes iš pradžių vaiko burnytę tepasieks vos pora šaukštelių maisto (nes visa kita išsitaškys ant žemės, sienų ir kt.), tačiau lavinti vaiko valgymo įpročius – reikalinga.

Viskas prasideda nuo 8-12 mėnesio

Laikas bėga greitai. Net nepastebėsite, kaip (maždaug) nuo 8-12 mėnesio vaikas pradeda norėti bandyti valgyti savarankiškai. Pradžioje gali imti maistą pirštais, vėliau – paimti kokį nors įrankį. Nebijokite netvarkos, nes šis vaiko įprotis lavins smulkiąją motoriką, ateities valgymo įpročius bei pasitikėjimą savimi.

Ar vaikas pavalgo?

Nors gali susidaryti įspūdis, kad vaikas daugiau žaidžia su maistu, o ne jo gauna, tačiau taip nėra. Reikia laikytis vos kelių taisyklių.

Būtina pasiruošti du indelius maistui – vieną vaikui, kitą – sau. Svarbu, kad vaiko inde turi būti nedaug maisto, o jūsų tiek, kiek vaikas valgo įprastai. Nesibaiminkite, kad iš pradžių vaikas kapstysis tame maiste, žais su juo. Leiskite jam elgtis taip, kaip jis nori. Kol vaikas krapštosi, atsargiai dėkite šaukštelį maisto jam į burnytę. Būtent taip bus išpildyti du svarbūs uždaviniai: 1. vaikas bus pavalgęs ir 2. bus lavinami jo valgymo įpročiai bei kultūra. Su laiku vaiką maitinti reikės vis mažiau, nes jis pats suvalgys vis daugiau.

Kiek maitinti?

Tokiu būdu vaiką maitinkite iki tol, kol išmoks suvalgyti visą porciją pats. Vėliau matysite, kaip vaiko valgymo įgūdžiai vis gražėja, savarankiškėja ir kultūringėja.

 

Svarbu: jei neleisite vaikui to daryti pačiam, ateityje jis gali priprasti, kad jį visada maitinate tik jūs, dings jo noras mokytis valgyti pačiam. Jei taip nutiks, mažiausiai iki trejų metų teks maitinti patiems.

Tie vaikai, kurie bando valgyti savarankiškai, lavina smulkiąją motorika, kuri svarbi ir kalbos vystymuisi.

Mažas mamos spektaklis – svarbu

Kad vaikas greičiau išmoktų valgyti savarankiškai, mama gali (jam bevalgant) suvaidinti mažą spektakliuką – ima šaukštą ir rodo, kaip su juo reikia elgtis, kaip dėti maistą į burną. Tuomet vaikas stengsis atkartoti mamos judesius. Visa tai galima daryti ir su kitais įrankiais.

 

Kas dar svarbu?

Gerai kramtantiems kūdikiams reikia pasiūlyti ir tokių produktų, kuriuos galima patiems graužti laikant rankoje, pvz., duonos, obuolio, virtos morkos. Taip pat svarbu, kad  maistas būtų toks, kurį būtų galima lengvai pasiimti  pirštais ir įsidėti į burną, pvz., sūrio, virtos mėsos. Labai svarbu skatinti šio amžiaus kūdikių savarankiškumą, tada jie greičiau išmoks pavalgyti patys (be kitų pagalbos).

Niekada nepalikite valgančių kūdikių vienų, nes yra paspringimo pavojus.

Jei kūdikis nesidomi maistu, per prievartą jo nemaitinkite. Taip pat ir nepermaitinkite.