Pieno produktai kūdikių valgiaraštyje

Pieno produktai laikomi labai svarbia vaiko mitybos dalimi. Ar žinote, kad jie yra puikus natūralių mineralinių medžiagų šaltinis, tačiau per anksti duodamas karvės pienas gali neigiamai įtakoti kūdikio savijautą. Nors pienas yra pagrindinis kalcio, fosforo, baltymų šaltinis, tačiau jame yra net tris kartus daugiau baltymų ir tris kartus daugiau natrio, kalcio, fosforo nei motinos piene. Todėl per didelė šių medžiagų koncentracija labai apkrauna kūdikio žarnyną, kepenis, inkstus, kurie dar nėra visiškai subrendę.

Ar būtini mažyliams pieno produktai? Ar mamos pieną galima keisti karvės/ožkos?

Taip, būtini. Juose gausu svarbių augimui ir vystymuisi medžiagų: baltymų, vitaminų, mikroelementų, tokių kaip fosforas ir kalcis, kurie yra būtini augantiems vaiko kaulams ir dantukams, taip pat raumenų, nervų sistemos darbui ir medžiagų apykaitos procesams.

Pirmuosius gyvenimo mėnesius kūdikis šių medžiagų gauna su mamos pienu. Karvės ar kitos rūšies pieną kūdikiams duoti nerekomenduojama, nes skiriasi sudėtis. Būtent mamos pieną kūdikio virškinimo sistema įsisavina geriausiai. Jei taip atsitiko, kad mama negali žindyti, tuomet reiktų rinktis specialius pieno mišinius, kurie subalansuojami taip, kad būtų kuo artimesni mamos pieno sudėčiai (tinka kūdikiams iki 1-2 metų amžiaus).

Riebaus karvės ar ožkos pieno vaikams duoti nerekomenduojama bent jau iki pirmojo gimtadienio, nes:

  • tiek karvės, tiek ožkos pienas yra per sunkus jautriam mažylio skrandukui;
  • karvės ar ožkos piene yra per didelis baltymų kiekis, o tai apsunkina virškinimą. Vaiką gali alergizuoti.

 

Nuo kada vaikams rekomenduojama pradėti ragauti jogurtą, varškę, kefyrą, riebų pieną, sūrį?

Skirtingai nuo karvės ir ožkos pieno, pavyzdžiui, natūralų jogurtą, kefyrą ir nedidelius kiekius varškės ar sūrio galima į vaiko racioną įvesti kiek anksčiau, apie 10 vaiko gyvenimo mėnesį. Fermentacijos proceso metu šiuose produktuose pieno baltymai yra suskaidomi į tokius, kokius gali įveikti net ir nebrandi kūdikio virškinimo sistema. Juose gausu ir taip mažyliui reikalingų gerųjų bakterijų.

Jei vaikas linkęs į nutukimą, galite duoti lieso pieno produktų, tačiau tik su gydytojo rekomendacija.

Tačiau visai kas kita karvės (ar ožkos) pieną duoti paaugusiam mažyliui, pavyzdžiui, nuo dviejų metų ar daugiau. Ekologišką pieną galite pirkti ir parduotuvėje. Geriausia rinktis riebesnį pieną.

 

Kokios pieno sveikos alternatyvos?

Žemiau išvardintos pieno rūšys puikiai tiks vaikams, kurie yra alergiški tradiciniam pienui:

Javų: avižų pienas, ryžių pienas, kukurūzų pienas, speltos pienas;

Ankštinių kultūrų: sojų pienas, žemės riešutų pienas;

Riešutų: migdolų, kokosų, lazdyno, pistacijų, graikinių;

Sėklų: sezamų, linų, kanapių, saulėgrąžų;

Pseudo-javų: bolivinė balanda (kynva).

 

Ar sveiki yra varškės sūreliai iš parduotuvės ir nuo kada juos galima duoti vaikui? Gal galima juos pasigaminti patiems namuose?

Ne, jie neturi jokių naudingų medžiagų, nes cukrus trukdo pasisavinti jas. „Parduotuviniai“ sūreliai priskiriami prie saldumynų, todėl rekomenduojama ragauti kuo rečiau.

Puikia alternatyva „parduotuviniams“ varškės sūreliams gali tapti naminiai sūreliai. Juos tikrai paprasta pasigaminti.

Ingredientai:

250 g varškės (pusriebės);

30 g miltelinio cukraus;

20 g minkšto sviesto;

2 arbat. šaukšt. miltelinio vanilinio cukraus;

2 valg. šaukšt. aguonų;

3 valg. šaukšt. grietinėlės (jogurto).

Glajui:

100 g juodojo šokolado;

30 g sviesto.

Gaminimas:

1. Jei naudojate rupią varškę, pertrinkite ją per sietą. Visus ingredientus sudėkite į didelį dubenį ir maišykite plakikliu, kol masė bus puri.

2. Numatytą formą išklokite maistine plėvele ir sudėkite varškės masę. Išlyginkite ir 1–2 val. palikite stingti.

3. Dubenyje su verdančiu puodu ištirpinkite šokoladą ir sviestą.

4. Varškę supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Išdėstykite ant grotelių ir apliekite šokoladu. Palikite sustingti.

 

Kas yra laktozės (pieno cukraus) netoleravimas?

Augant kai kurie vyresni vaikai pradeda blogiau toleruoti pieno produktus, kai organizmas pradeda gaminti mažiau specialaus fermento: nuo pieno produktų ima pūsti pilvą, prasideda viduriavimas ir kt. Jei pastebite, kad vaikas pradėjo blogiau toleruoti pieno produktus, duokite jų nedideliais kiekiais, geriausia kartu su daržovėmis ar vaisiais.

 

Kas yra alergija pieno baltymui?

Alergija pieno baltymui gali būti dviejų tipų: greitojo ir lėtojo.

Greitojo tipo alergiją sukelia imunoglobulinas E (IgE). Šio alergijos tipo atveju susidaro specifiniai IgE antikūnai, alergijos simptomai (išbėrimas, tinimas, pilvo spazmai, vėmimas, viduriavimas, sutrikęs kvėpavimas) pasireiškia greitai, per kelias minutes ar pirmas dvi valandas po kontakto su pieno baltymu.

Lėtojo tipo alergiją sukelia ne imunoglogulinas E (IgE). Kartais ši alergija dar vadinama pieno baltymo netoleravimu, ir dažniau pasitaiko kūdikiams ir vaikams nei suaugusiems. Lėtojo tipo alergijos atveju dalyvauja kitų klasių specifiniai imunoglobulinai, imuniniai kompleksai ar ląstelės, o simptomai (vėmimas, pilvuko skausmas, egzema) pasireiškia lėčiau – per parą ar tris.

 

Ką daryti jei vaikas alergiškas pienui ar jo produktams?

Jei vaikas alergiškas pienui ar jo produktams, būtina apsilankyti pas vaiką prižiūrintį gydytoją. Greičiausiai, gydytojas rekomenduos aukščiau išvardintas pieno alternatyvas. Taip pat atlikti tyrimai parodė, kad turintys netoleravimą pienui vaikai, gali drąsiai valgyti rauginto ir fermentuoto pieno produktus (jogurtą, kefyrą, fermentinius sūrius).

Apribojus pieno produktų vartojimą, reikės alternatyvių kalcio šaltinių. Kalcio yra sojoje, avinžirniuose, pupelėse, špinatuose ir kitose tamsiai žalios spalvos daržovėse, kopūste, migdoluose, abrikosuose, petražolėse ir kt.