10 itin sveikų produktų, turinčių daug geležies

Ruduo, žiema – tai metas, kai vaikams būtina valgyti daug vitaminų turinčių vaisių, daržovių ir kitų sveikų produktų tam, kad stiprintų savo imunitetą ir kuo mažiau sirgtų. Kaip suaugusiems, taip ir mažyliams šaltuoju metų laiku dažnai pradeda trūkti geležies bei kristi hemoglobino lygis kraujyje. Kad taip nenutiktų, pateikiame dešimtuką itin sveikų produktų, turinčių savyje daug geležies, kad apsisaugoti nuo mažakraujystės, diabeto ir kt. Tai ne tik maistas, bet ir vaistas. Organizmas lengviau įsisavina geležį, maistą valgant kartu su kitais vitamino c turinčiais maisto produktais, kaip raugintais kopūstais arba su pvz. obuolių sultimis. Nerekomenduojama valgyti geležimi turtingus maisto produktus kartu su pienu ar jo produktais, nes pienas trukdo įsisavinti geležį.

1. Mėsa, žuvis      

Jei organizmui trūksta geležies, gali atsirasti pirmieji šios problemos požymiai – galvos svaigimas, silpnumas, alpimas, spengimas ausyse. Rekomenduojama valgyti daug geležies turinčių mėsos ir jūros produktų. Iki 3 metų vaikams rekomenduojama tik virta mėsa (žuvis – garuose), o rūkytos ir keptos mėsos (žuvies) rekomenduojama pradėti duoti tik nuo 3 metų. Įdomu, kad iš mėsos geležis įsisavinama žymiai geriau nei iš daržovių, todėl mėsa būtina mažiems vaikams.

2. Lęšiai  

Iš lęšių gaminami troškiniai – dieviško skonio ir labai sotūs. O jei žinotumėte, kad jie labai naudingi sveikatai ir turi daug geležies, gamintumėte juos dažniau. Be to, lęšiai gali būti puiki alternatyva, jei nevalgote mėsos. Prie šios grupės taip pat galima priskirti ir avinžirnius. Avinžirniuose gausu geležies, o būtent ši medžiaga padeda kovoti su diabetu. Vienas puodelis avinžirnių turi 13 g geležies. Tad suskubkite pasigaminti avinžirnių troškinio ar sriubos.

3. Avižų dribsniai

Avižos naudingos dėl savo cheminės sudėties. Jose gausu daug svarbių žmogui mineralų ir vitaminų. Tai kalis, fosforas, magnis, cinkas, chromas, kobaltas, geležis, fluoras, jodas, vitaminai A, E, B1, B2, B6, P. Avižose, palyginti su grūdais, gausu baltymų, taip pat skaidulų. Gardinti galima razinomis, džiovintais obuoliais ar kitais priedais. Avižinė košė – puikus baltymų ir ląstelienos šaltinis, tad galite drąsiai duoti jos savo mažyliui.

4. Špinatai

Špinatų lapai labai vertingi dėl juose esančių vitaminų, mineralinių ir kitų organizmui būtinų medžiagų: 50 g žalių špinatų lapų turi net 8,4 mg vitamino C, daug vitamino K, A, kalcio, folio rūgšties, geležies, juose yra B grupės vitaminų, labai mažai cholesterolio, yra puikūs antioksidantai. Prie šios grupės gali būti priskiriamos ir salotos, tačiau jose nepalyginamai mažiau vitaminų, bet užtai jose mažiausiai susikaupia nitratų.

5. Krapai

Krapas yra puiki polivitamininė daržovė, nes šviežiuose yra labai daug askorbo rūgšties – net iki 50-240 mg, 1-12 mg karotino, B grupės vitaminų, flavonoidų, mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, fosforo, magnio, geležies ir kt. Krapai yra puikus maisto papildas sergant mažakraujyste, nusilpusiems žmonėms. Taip pat jie puikiai valo kraują. Prie šios grupės priskiriamos ir petražolės.

6. Brokoliai

Ši daržovė pelnytai laikoma superdaržove. Tamsiai žalia spalva reiškia, kad brokoliai turi daug vitamino C, geležies. Be to, turi daug vitamino A ir kalcio, skirtingai nei kitos kopūstinės daržovės.
Brokoliai turi net 3 rūšių fitochemikalų – medžiagų, kurios apsaugo nuo vėžio ir širdies ligų. Jie mažai kaloringi.

7. Česnakai

Vaistinė žaliava – česnako svogūnėliai ir lapai. Eteriniai aliejai turi baktericidinių savybių ir suteikia česnakui aitrų kvapą. Fitoncidai pasižymi priešmikrobinėmis, priešgrybelinėmis, priešparazitinėmis savybėmis, turi antitoksinių ir regeneracinių savybių. Iš česnako išskirtas antibiotikas alicinas naikina bakterijas. Fitoncidai užmuša streptokokus, stafilokokus, šiltinės bakterijas, choleros vibrioną, tuberkuliozės mikrobus. Česnakuose gausu geležies, todėl saugo nuo mažakraujystės, gerina medžiagų apykaitą. Vaikui nuo dviejų metų galite jį, kaip prieskonį, įmaišyti į ruošiamą maistą. Persistengti nereikia, nes gali sudirginti skranduką.

8. Citrina

Vaisiaus minkštime yra 5–8 proc. citrinų ir obuolių rūgšties, azotinių, pektininių medžiagų, cukraus. Citrinose gausu kalio, vario, vitaminų B1, B2, D, P, flavonoidų, didinančių atsparumą radiacijai, saugančių odą nuo žalingo saulės poveikio. Citrina yra svarbus vitamino C šaltinis. Kai organizme trūksta šio vitamino, žmogus jaučia nuovargį, blogiau gyja žaizdos, sumažėja atsparumas infekcijoms. Būtent vitaminas C padeda geriau pasisavinti geležį. Tai tikra vitamino C bomba.

9. Burokėliai

Tai tikras geležies užtaisas. Šį vaistą nuo mažakraujystės žino kiekvienas. Valgyti galima tiek šviežius, tiek virtus, tiek marinuotus. Atsargiau reikėtų elgtis su jų sultimis. Gali alergizuoti.

10. Morkos

Tai viena iš plačiausiai ir seniausiai auginamų daržovių. Šakniavaisiuose randama iki 2 proc. cukraus, 6,5 proc. kitų angliavandenių, baltymų, taip pat geležies, mineralinių medžiagų, kuriose yra karotino, virstančio organizme vitaminu A. Randama ir B grupės vitaminų bei vitamino C. Tiek morkos, tiek jų sultis stiprina regėjimą.