Pirmų trijų metų vaikų maitinimo klaidos

Neretai „naujai iškeptiems“ tėveliams kyla klausimų: kaip tinkamai primaitinti mažylius pirmaisiais metais?, kaip primaitinant nepakenkti vaikučiui?, kaip išvengti pirmųjų metų klaidų? Pirmieji mėnesiai – tai ne tik tėvų nervų išbandymas, bet ir svarbus kūdikio vystymosi periodas. Šiuo metu itin svarbu tinkamai parinkti pirmąjį vaiko maistą, neskubėti bei pasikaustyti kantrybe.

Daržovių nauda. Kuo daugiau – tuo geriau

Medikai trimituoja vienbalsiai – daržovių per mažai nebūna. Kuo daugiau daržovių atsiras kūdikio racione – tuo geriau. Patiekti jas galima įvairiai – išvirtas vienas ar įmaišant jas į įvairias košes. Taip pat galima patiekti ir daržovių tyres ar jų gabaliukus. Vyresniems vaikams tinka ir troškiniai, virtos ir žalios daržovės. Nenaudokite pažaliavusių bulvių, nes jose yra daug nuodingos medžiagos – salonino.

Vaisių nauda. Valgyti reikia, tačiau su saiku

Vaisių nauda niekas neabejoja. Tačiau dėl juose esančio cukraus (fruktozė), reikia juos valgyti saikingai. Taip pat visuose vaikiškuose saldumynuose, esančiuose prekybos centruose, kur etiketėje parašyta „tik natūralus vaisių cukrus“, yra netinkami mažiesiems smaližiams. Visur ir visada patariama atidžiai studijuoti prekių etiketes, jų sudėtį. Per didelis cukraus kiekis visame organizme sukelia įvairius uždegimus, silpnina imunitetą. Ar tikrai galvojate, kad duodami vaikui kažką saldaus, darote jam gerą? Vaisius maišyti su košytėmis irgi nepatartina, nes tuomet vaikai pripranta valgyti saldžiai, todėl nebevalgo paprastos (nesaldintos) arba košės su daržovėmis.

Grūdinių kultūrų košės – supermaistas

Kasdien pusryčiams reikėtų valgyti vis kitokią pilno grūdo košę. Ji gali būti tiek su daržovėmis, tiek be nieko. Nuo 1,5 metų ją galima pagardinti žiupsneliu cinamono. Taip išgausite subtilų salstelėjusį bei pikantišką skonį. Nereikės naudoti cukraus. Visos kruopų košės turi būti TIK pilno grūdo. Dribsniai ir visos užpilamos košės netinka, nes yra padarytos, panaudojant įvairias chemines medžiagas. Vieninteliai rekomenduojami dribsniai – avižų. Ir tai tik tie, kuriuos reikia nors truputį pavirti.

Atsisakykite duoniukų, trapučių, sausainių

Kodėl? Nes juose gausu cukraus, druskos ir kitokių prieskonių. Iki vienerių metų kūdikiams nėra iki galo susiformavusios kepenys, inkstai, todėl maistas turėtų būti be prieskonių. Taip pat šių maisto produktų gamybos metu išsiskiria kenksmingos medžiagos, kas tikrai nėra gerai vaiko vystymuisi. Be to, visa tai limpa prie dantų, taip pažeidžiamas emalis.

Pieno produktai. Kuo riebiau – tuo geriau

Taip. Taip. Taip. Gali atrodyti, kad tukinsite savo vaiką, tačiau taip nėra. Besivystančiam vaiko organizmui – labai svarbūs gerieji riebalai. Taip pat svarbu, kad tiek pienas, tiek varškė, tiek kefyras būtų tik natūralūs, be pagardų, cukrų, prieskonių, druskos ir kuo trumpesnio galiojimo. Pienas tinka natūralus ekologiškas. Parduotuvėje tokį rasite retai. Natūralus pienas yra toks, kuriam pastovėjus susidaro plutelė viršuje.

Kaip gi be baltymų…

Mėsa – taip pat svarbus produktas vaiko mityboje. Iki metų labiausiai tinka balta mėsa: triušiena, veršiena. Vis dėl to daugiausiai geležies yra jautienoje. Todėl vaikui reikėtų duoti kuo įvairesnių mėsos rūšių. Mėsa turi būti ekologiška, šviežia. Kepta netinka dėl sunkaus virškinimo ir kancerogenų. Todėl reikia virti, troškinti arba kepti orkaitėje (galima folijoje).

Jodo ir Omega-3 riebalų rūgščių gausime valgydami žuvį

Žuvis – taip pat svarbus produktas vaiko mityboje. Pradžioje labiausiai tinka balta neriebi žuvis. Nuo 10-12 mėn. galima vaišinti ir riebesnėmis žuvimis (tinka lašiša, karpis). Kepta netinka dėl sunkaus virškinimo ir kancerogenų. Todėl reikia virti, troškinti arba kepti orkaitėje (galima folijoje).

Gerieji riebalai. Kam jie?

Aukščiausios rūšies pirmojo spaudimo aliejus ir kokybiškas sviestas – tai gerieji riebalai, kurie užtikrins puikią jūsų kūdikio sveikatą. Jokiais būdais negalima naudoti pakaitalų – margarino ar kitokių riebalų mišinių. Šiuose produktuose turi būti kuo mažiau įvairių priedų (cukraus, druskos, prieskonių ir t.t.). Geriausia naudoti nerafinuotą, šalto spaudimo alyvuogių, saulėgrąžų ar linų sėmenų aliejų. Į košes su riebesne mėsa aliejaus pilti nereikia.

Tiksliai valgyti – svarbu

Valgymo valandos turi būti aiškios ir nesikeisti. Negalima leisti vaikui užkandžiauti nei prieš užkandžių laiką, nei prieš pagrindinį maistą. Viskam – savas laikas.

Taip pat labai svarbu duoti vaikui sotų maistą, antraip jis išalks ir prašys valgyti anksčiau nei tam bus skirtas laikas. Jei vaikas išalksta iki kito maitinimo, vadinasi, maistas, kurį jam davėte buvo, liaudiškai tariant, per „kūdas“. Reikia duoti sotesnius produktus, pvz.: naudoti sviestą, aliejų ir pan.

 

Skysčio poreikio apskaičiavimas pagal Holliday-Segar formulę

Jei vaiko svoris yra 1-10 kg, tuomet skysčio paros norma bus 100 ml/kg. Jei svoris – 11-20 kg, tuomet skysčio paros norma bus 1000 ml + 50 ml/kg kiekvienam papildomam kilogramui. Jei svoris yra virš 20 kg, tai skysčio paros norma bus 1500 ml + 20 ml/kg kiekvienam papildomam kilogramui virš 20 kg.

 

Kaip apskaičiuoti maisto porcijos dydį?

30 ml + 30 ml * 1 kg kūdikio svorio = porcija ml. Pvz.: 30 + 30*8 kg kūdikis = 270 ml.