BLW (Baby-Led Weaning), arba kitoks papildomas kūdikių maitinimas

Sparčiai populiarėjančio kitokio papildomo maitinimo būdo esmė – kūdikiui, kaip ir suaugusiam, leidžiama pačiam pasirinkti kada, ką ir kaip iš savo lėkštės jis nori valgyti. O valgo tą patį kaip visa šeima prie bendro stalo, nėra verdama ir trinama atskira košė.

Esmė – kūdikis pats renkasi ir maitinasi

Vis daugiau tėvų naudojasi šiuo metodu, kai nori pradėti vaikutį maitinti ne vien skystu maistu.  Tai reiškia, kad mamos, kai vaikui sueina šešeri mėnesiai, leidžia jiems imti maistą pirštukais ar šaukštu. Ir tai labai gerai! Visų pirma, tai pagerina vaikų miklumą, ankstyvą motorikos įgūdžių vystymąsi, savireguliaciją. O visų antra, taip vaikas pratinamas prie valgymo ritualo su visa šeima, susipažįsta su įvairiais skoniais, ragauja daug įvairaus sveiko maisto.

Tiesa, yra rizika, kad vaikas gali paspringti ar atpilti maistą. Todėl stambesnis maistas iš pradžių supjaustomas lazdelėmis, kad būtų patogu paimti ir kramtyti. Taip pat nereikia dėti jokios druskos ir kitų aštrių prieskonių.

Tiesa, nėra vienintelio tinkamo būdo į vaiko meniu įvesti kietesnį maistą. Kas gali būti labai gerai vienam kūdikiui, gali ne taip gerai veikti kitą. Pavyzdžiui, vienas vaikas gali norėti valgyti su šaukštu, o kitas – pirštais. Dar kiti vaikai yra linkę valgyti tiek šaukštu, tiek pirštais (kombinuotasis metodas), priklausomai nuo nuotaikos, dienos ir valgio. Tačiau mamos turi apsišarvuoti kantrybe – iš pradžių maistas kūdikiui atrodys labiau kaip žaidimas. Bet anksčiau ar vėliau viskas susitvarkys.

Abu metodai gali veikti išties gerai – tiesiog nuo kūdikio ir tėvų priklauso, koks metodas (o galbūt kombinuotasis) veiks geriau. Ypač atidžiai stebėkite savo kūdikio siunčiamus ženklus, užuominas. Toks kūdikio maitinimas leidžia atsakyti į klausimus, kaip jis valgo ir kiek. Valgydami patys, vaikai labiau pasitiki savo jėgomis bei suvokia, kai yra alkani ar sotūs. Juk maitinami krūtimi kūdikiai patys sprendžia, kiek ir kada valgyti, todėl ir vėliau jam reiktų leisti nuspręsti pačiam.

Pediatrų nuomonė šiuo klausimu – nevienareikšmiška. Jie siūlo kiekvieną naujovę vertinti klausantis blaivaus proto.

Jei galvojate apie kūdikio maitinimą tokiu būdu, turite žinoti penkis dalykus, prieš pradėdami:

 

  • Jūsų kūdikis gali springti, atpilti maistą.

Jūsų kūdikis pradžioje greičiausiai springs. Tačiau net šešerių mėn. vaikai turi puikų natūralų atrijimo refleksą, padedantį atryti per toli burnoje nukeliavusį maistą, kad jie neužspringtų. Jei vaikas pasprings, visada išlikite rami ir imkitės visų reikalingų saugos priemonių. Springdamas vaikas lavina minėtą refleksą, taip pat mokosi valgyti atsargiau.

 

  • Jūsų kūdikis negali valgyti visiškai to paties, ką jūs.

Kūdikiui galima siūlyti ragauti kuo įvairesnio maisto. Tačiau tik su viena sąlyga: maistas turi būti be druskos, cukraus, įvairių maisto priedų, konservantų. Kodėl? Iki vienerių metų kūdikiams nėra iki galo susiformavusios kepenys, inkstai, todėl maistas turėtų būti be prieskonių.

 

  • Maisto kokybė ir įvairovė yra svarbu.

Svarbu, kad pirmiausia sutelktumėte dėmesį į maistą, kuriame yra daug geležies (mėsą, paukštieną, žuvį, pupeles, lęšius, kiaušinius, geležies turinčius grūdus). Taip pat nedvejodami pateikite garintas daržoves ir minkštus vaisius, nesmulkintus grūdus, jogurtą.

Didžiausią dėmesį reikėtų skirti sveikiems maisto produktams, kad jie būtų kuo įvairesni. Maisto prekių parduotuvėse reikia atidžiai atkreipti dėmesį į ingredientų sąrašus. Dabar ten yra tiek daug kūdikiams ir mažiems vaikams skirtų maisto produktų, tačiau daugelis jų yra labai rafinuoti ir perdirbti, turi daug cukraus ar druskos.

 

  • Tai bus nepatogu.

Visų pirma, reikia investicijų. Nusipirkite patogią aukštą kėdę, kad vaikas galėtų sėdėti su jumis prie bendro stalo. Jei jūs neturite laiko pastoviai valyti kėdės po kiekvieno valgio ar užkandžio, įsitikinkite, kad kėdė yra lengvai valoma (geriausia, kad būtų plastikinė ir be jokių pamušalų ar gobelenų). Po kėde galite patiesti specialų lengvai plaunamą kilimėlį, kad nereikėtų kelis kartus per dieną valyti grindų.

Taip pat galite nusipirkti ir kelis purvui atsparius (plastikinius) kombinezonus, kuriuos galėtumėte greitai išskalauti. Nėra jokios paslapties, kad pradžioje vaikas tiesiog žais su maistu, todėl namai ne visada atrodys švarūs ir tvarkingi, ką jau kalbėti apie patį vaiką.

  • Maži maisto gabaliukai – neveiks.

Jums gali kilti pagunda supjaustyti kūdikio maistą į mažus gabaliukus, kad jis neužspringtų. Deja, kūdikiai neturi tobulų motorinių sugebėjimų pasiimti mažus maisto gabaliukus ir dėtis į burną. Štai, kodėl taip svarbu, kad padarytumėte kūdikio maisto gabaliukus pakankamai didelius, kad jie galėtų įsikabinti į juos (bet pakankamai minkšti, kad būtų saugūs).

Labai svarbu vengti maisto produktų, kurie pirmaisiais gyvenimo metais vaikui kelia užspringimo pavojų, tokių kaip kieti vaisiai ir daržovės (pvz., žalios morkos, salierai, riešutai, sėklos ir kt.).

Žinokite, kad visiškai normalu, jei jūsų kūdikis atmes maistą, jį išspjaus arba išmes. Gali prireikti iki 20 kartų, kai kūdikis priims maistą.